„A kongresszus azt igyekezett közvetíteni, hogy az időskor, az érett bölcsesség életszakasza kincs az Egyház számára, ezért kiemelt hangsúlyt kap az odafordulás a pasztorációban az idősek felé, tudatosítva bennük és környezetükben, hogy fontos részei az Egyháznak és az egész társadalomnak, és hogy számítunk tapasztalataikra” – indokolta a témaválasztást Marton Zsolt, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) családreferense, házigazda püspök.
A kongresszuson közel 100 résztvevő gondolkodott közösen. Szinte valamennyi egyházmegyét képviselték, valamint családmozgalmak tagjai is jelen voltak a hagyományos találkozón.
(…)
Bíró László püspök A boldogabb családokért című körlevélről tartott előadást. „Örülök, hogy előkerült ez a 25 éves dokumentum. Megadja az eszmei hátteret, hogy ne fáradjunk el és bele a munkába, akik régóta végezzük ezt a szolgálatot. Olvassuk ezeket a sorokat, karakteres szöveg, együtt van benne a tanítás lényege” – fogalmazott a püspök, kedvcsináló gyanánt sok részletet fel is olvasva a könyvből. Felidézte: ezt a körlevelet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nemzeti körlevélnek szánta, azzal a céllal, hogy a család ügyét közelebb hozza a társadalomhoz. Ezt alcíme is kifejezi, a megszólítottak a „hívek és minden jóakaratú ember”. A püspöki kar azért emel szót a házasság mellett, mert meggyőződése, hogy a család a teljes ember boldogulásának legfőbb színtere.
Bíró László értékelte megjelenése körülményeit is: erősödő családellenes légkörben született, amikor az nem volt populáris téma, így a médiavisszhang sem volt olyan jelentős. Kritikusai kiemelik az emberi személyről szóló részt. A bibliai emberkép egyezik perszonalista emberképpel, így összekötő kapocs a nem vallásos emberekkel. Vallja, hogy azáltal válunk önmagunkká, hogy másokkal kapcsolatot létesítünk. Az emberben ösztönös az autonómia-törekvés, ugyanakkor nem tud csak magába zártan létezni. Valója csak a többi emberre nyitottan tud igazán kibontakozni. Tragédia, hogy az ember akkor ismeri fel az individualista életmód csődjét, amikor önellátásra képtelenné válik, amikor rádöbben, mennyire rászorul másokra. Mennyi minden szól az életben az ember kudarcáról? Kegyetlen történeteket hallunk arról, hogyan tárgyiasítják el egymást az emberek – mutatott rá a válságos helyzetre Bíró László. Hangsúlyozta: Tudatosítani kell, hogy a házasság, a család nem elavult intézmény, vissza kell térni a kezdetekhez; tudatosítani, mit akar a házasságpasztoráció, és meg kell újítani hitvallásunkat, hogy tegyünk a családért. Ebben ma is segíthet ez a 25 éves körlevél.